Szata i umarszczenie.
Umaszczenie jest ciemne, stalowo-złote lub srebrno-złote. Włos jest jedwabisty, długi; włos kręcony i karbowany uznawany jest za wadę. Strzyżenie yorka nie zagraża odrostom, jednak może to powodować dyskwalifikację z wystawy. Brak podszerstka oraz niewypadające, stale rosnące włosy obniżają ekspozycję właściciela na psie alergeny.
Zdrowie
Istotną kwestią w pielęgnacji sierści u tych psów są regularne kąpiele i mycie specjalnymi środkami. Uszy ze względów higieniczno-zdrowotnych potrzebują regularnej kontroli, luźny włos musi być usuwany z ich okolic. Starsze psy cierpią nieraz na kataraktę. Częstym problemem zdrowotnym u przedstawicieli tej rasy, są pozostające mleczne kły, które (kiedy same nie wypadną) trzeba usuwać zabiegowo. Zdarza się, że yorki mają problemy z wypadającą rzepką stawową, jak również dotyczą je problemy z tchawicą. Osobniki wystawiane niejednokrotnie wymagają upinania długiej szaty,
Przykład: York |
York to dzielny i ambitny mały terier o wielkim sercu. Uroczy, ujmujący przyjaciel, kochający i oddany towarzysz, ale także ekskluzywny, elegancki, wymagający odpowiedniej pielęgnacji piesek. Jest mądry i bystry, szybko orientuje się, kiedy trzeba zachować spokój i wypełnić polecenie. Źle znosi brak zainteresowania i samotność. Wymaga stałego kontaktu z człowiekiem. Najlepiej czuje się, kiedy uczestniczy w życiu rodzinnym i stale towarzyszy opiekunowi. Jest doskonałym towarzyszem dla osób starszych, dorosłych i młodzieży. Przy małych dzieciach należy zwrócić szczególną uwagę na yorka. Wszelkie urazy mogą być dla niego bardzo groźne.
Żywienie.
Tak jak w przypadku innych psów żywienie yorkshire terierów należy do obowiązków dnia codziennego. Dieta yorków nie różni się specjalnie, od tej jaką stosuje się u innych psów. Zasadniczą różnicą jest w tym przypadku jednak jej wielkość. Poniższy artykuł wyjaśni proces żywienia, według jakiego powinien postępować każdy właściciel yorkshire teriera. Temat obejmuje takie zagadnienia jak: "Kiedy karmić yorka?", "Jaką ilością pożywienia karmić yorka?" oraz "Czym karmić yorka?". Poprzez przyswojenie tych informacji i zastosowanie się do poniższych rad sprawisz, że Twój yorkshire terier będzie wesołym, pełnym energii i zdrowym psem.
Szczeniak i żywienie.
Faza ząbkowania u szczeniaków ma miejsce mniej więcej około 6 miesiąca życia. Dopóki będzie trwał ten etap, należy karmić małe Yorki trzema posiłkami dziennie, aczkolwiek między 6 miesiącem a pierwszym rokiem życia 2 posiłki powinny być już wystarczające. Na tym etapie życia Yorkshire Teriera szalenie ważne jest, aby zapewnić mu zdrową, dobrze zbilansowaną dietę, tak aby mógł się dobrze rozwijać i rosnąć. Szkody wyrządzone poprzez niedobory pokarmowe, które rozwinęły się w wieku młodzieńczym są niemożliwe do nadrobienia w późniejszym okresie życia pieska. Korzystne byłoby również uzupełnienie diety Twojego yorka o specjalne witaminy przeznaczone dla psów.
Każdy pies jest bardzo wyjątkowy, trzeba tylko dobrze wybrać rasę. Pamiętajcie! Dobrze wybrany pies do właściciela to przyjaciel do końca życia. :)
źródła:http://www.tipy.pl/tag5480,zywienie-yorkow.html,
https://www.google.pl/search?q=york+terrier&client=firefox-a&hs=fX5&rls=org.mozilla:pl:official&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=cl1oUc7iIKuh7AbC6oDoAw&ved=0CDIQsAQ&biw=1920&bih=934,
http://pl.wikipedia.org/wiki/Yorkshire_Terrier,
http://www.jorki.info/charakter-yorkow.